Hartowanie

  Hartowanie szkła

  Hartowanie szkła jest niezwykle ważnym procesem, stwarzającym wiele nowych możliwości wykorzystania szklanej tafli w architekturze. Szklane ściany, drzwi czy daszki umieszczane nad wejściami do domów i instytucji oraz inne tego typu elementy muszą być mocne, aby można było z nich bezpiecznie korzystać. Przypadkowe zderzenie z nimi lub upuszczenie na nie czegoś nie powinno zagrażać ich integralności. Dlatego właśnie te, jak i inne wyroby szklane poddaje się procesowi hartowania. Jeżeli są Państwo zainteresowani tego typu usługą – zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. 

  Proces hartowania szkła, jak przebiega?

  Dla niewtajemniczonych osób termin hartowanie szkła może brzmieć dość tajemniczo. Spieszymy z odpowiedzią, jak dokładnie wygląda i przebiega ten proces. Nie jest on skomplikowany. Najprościej mówiąc, hartowanie polega na rozgrzaniu tafli szkła do temperatury około 680ºC a następnie gwałtownym jej schłodzeniu (można w tym celu wykorzystać powietrze, wodę, a nawet olej).

  Po co to robić? Hartowanie szkła powoduje zmiany naprężeń wewnętrznych w szkle, bez zmiany jego wyglądu zewnętrznego. W jego wyniku szkło nabiera nowych cech. Zwiększa się jego odporność na gwałtowne zmiany temperatury, obciążenia oraz urazy mechaniczne. Oznacza to, że trudniej jest je uszkodzić. Dodatkowym atutem szkła poddanego procesowi hartowania jest to, że w przypadku rozbicia rozpada się ono na wiele małych, niekaleczących kawałków. Minimalizuje to więc ryzyko uszkodzeń powstania ewentualnych ran.

  Zastosowanie szkła hartowanego

  Ze szkłem hartowanym można spotkać się niemalże wszędzie. Jak już wspomniano, niczym nie różni się ono od zwykłej tafli, która nie została poddana temu procesowi. Szkło hartowane, oprócz szyb zespolonych, stosuje się także do wykonywania:

  • ścianek działowych,
  • drzwi,
  • mebli szklanych,
  • akwariów,
  • szyb samochodowych,
  • przeszkleń w sprzęcie AGD.

  Szkło hartowane znajdzie zastosowanie także w innych sytuacjach, w których przepisy i wymagania bezpieczeństwa do tego skłaniają lub nakładają taki wymóg.